Lübnan’a Asker Göndermeye Marmaris Demokrasi Platformunun Tepkisi

LÜBNAN’A ASKER GÖNDERMEYE MARMARİS DEMOKRASİ PLATFORMU TEPKİSİ
4 OCAK 2006

MARMARİS DEMOKRASİ PLATFORMU VE DİĞER KATILIMCILARIN;
TÜRK ULUSU’NUN LÜBNAN’A ASKER GÖNDERMESİNE OLUMSUZ TEPKİSİNİ İÇEREN BASIN AÇIKLAMASIDIR

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAKANLAR KURULUBİRLEŞMİŞ MİLLETLER KARARINI BİLE BEKLEMEDEN LÜBNAN’A ASKER GÖNDERİLMESİ İÇİN KARAR ALMIŞVE KARARINI TBMM.’NDE ONAYLATMAK İÇİN YÜCE MECLİSİMİZİ 5 EYLÜL 2006 GÜNÜ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRMIŞTIR.

SİLAHLI KUVVETLER BAŞKOMUTANI DA OLAR SAYIN CUMHURBAŞKANI’NIN VE 30 AĞUSTOS’TA GÖREVİ DEVİR ALMADAN ÖNCE ASKER GÖNDERİLMESİ KONUSUNDAKİ SAKINCALARIA DİKKAT ÇEKEN SAYIN GENEL KURMAY BAŞKANI’NIN DEĞERLENDİRMELERİNE VE MUHALEFETİN VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ KANALIYLA İLETTİĞİ HALKIN TEPKİLERİNE RAĞMEN; “DEDİĞİM DEDİK ÇALDIĞIM DÜDÜK” ANLAYIŞIYLA-ASLINDA ANLAYIŞSIZLIĞIYLA-HAREKET EDEN BU HÜKÜMETİN, TÜRK MİLLETİNİ LÜBNAN BATAKLIĞINDA BİR FELAKETE GÖTÜRMEKTE OLDUĞU GERÇEĞİNİ BUGÜNKÜ ORTADOĞU KONUSUNU DOĞRU OKUYAN HİÇ KİMSE İNKÂR EDEMEZ.

İSRAİL’İN BUGÜNE KADAR GİRDİĞİ VE HEPSİNİ DE KAZANDIĞI DÖRT SAVAŞTAN SONRA LÜBNAN HÜKÜMETİ İÇİNDE DE BAKANLAR DÜZEYİNDE TEMSİL EDİLENLÜBNAN HİZBULLAH’ININ DİRENME VE KARŞI KOYMA BECERİSİ KARŞISINDA ŞAŞKINA DÖNMÜŞTÜR. YETERLİ VE DONANIMLI SİLAHLI GÜCÜ OLMAYAN LÜBNAN DEVLET, HİZBULLAH SAYESİNDE YURT SAVUNMASINI GÜÇLENDİRMİŞTİR VE HİZBULLAH YURDUNU SAVUNMAKTADIR.

İSRAİL,40 GÜNDEN BERİ ÇOLUK ÇOCUK DEMEDEN LÜBNAN ÜZERİNE BOMBALAR YAĞDIRIRKEN VE ÜSTÜNLÜK İSRAİL’DE İKEN KIYIMLRA HİÇ SES ÇIKARMAYAN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, HİZBULLAHIN ÜSTÜNLÜK SAĞLAMAYA BAŞLADIĞINI GÖRÜNCE ATEŞKES AKILLARINA GELMİŞ VE HİZBULLAHI SİLAHSIZLANDIRMAK İÇİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BARIŞ GÜCÜNÜ DEVREYE SOKARKEN, TÜRKİYE’Yİ DE SİLAHLI GÜÇ OLARAK HİZBULLAHIN KARŞISINA DİKMEYİ PLANLAMIŞLARDIR. IRAK SAVAŞINDA TÜRKİYE’DEN İSTEDİĞİNİ ALAMAYAN VE IRAK’TA BAŞARI SAĞLAYAMAYAN ABD, BÖYLECE BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURMA HESABI YAPMAKTADIR.

1701 NUMARALI BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KARARI, BARIŞ GÜCÜNÜN, LÜBNAN HÜKÜMETİNİN ÜLKEYE İZİNSİZ OLARAK GİREN SİLAHLARININ VE ASKERİ MÜHİMMATININ ENGELLENMESİ İÇİN SINIR BÖLGELERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİNİ İÇERİYOR. BU, GÖREVİN ENGELLENMESİ HALİNDE GÜÇ KULLANILACAĞI ANLAMINA GELİYOR. BU, TÜRK ASKERİNİN ATEŞE SÜRÜLMESİ ANLAMINI DA İÇİNE ALMAKTADIR.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI BAYAN RİCE “YENİ BİR ORTADOĞU’NUN ZAMANI GELDİ.” DERKEN, İSRAİL’İN İLERİ VE AKINCI BİR GÜC OLMASININ GEREKTİĞİNİN DE ALTINI ÇİZMİŞ OLMUYOR MU?

TEK KUTUPLU DÜNYADA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇÖKMÜŞ VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ABD’NİN EMİRLERİNİ YERİNE GETİREN BİR KUKLAYA DÖNMÜŞTÜR. BOSNA’DA, HERSEK’TE İNSANLAR BOĞAZLANIRKEN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SOYKIRIM DÜZEYİNDE Kİ SALDIRILARA “DUR “ DEMEMİŞTİR ABD İSTEMEDİ DİYE.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BARIŞ GÜCÜNE ÇOK UZAKLARDAN ÜÇ MÜSLÜMAN ÜLKE KATILMAK İÇİN BAŞVURURKEN, YANIBAŞIMIZDAKİ KOMŞU ARAP VE MÜSLÜMAN ÜLKELER KENDİLERİNİ BU OLUŞUMA KATMAMIŞLARDIR; BAZILARININ ÇIKARLARI ABD İLE ÖRTÜŞMEKTEDİR.

KENDİ SINIR GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAYAMAMIŞ VE HERGÜN YURDUN İÇİNDEN ŞEHİTLER VERİRKEN, SÖZDE LÜBNAN’IN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAYA SOYUNMAK, BU ULUSUN KAHRAMAN EVLATLARINI BİR BATAKLIĞA ATMAK DEĞİL DE NEDİR? ORADA TÜRK ORDUSUNDAN İSTENECEK TEK GÖREV ARDIR; HİZBULLAH ORDUSUNU DURDURMAK, ETKİSİZLEŞTİRMEK, BU YURDUNU SAVUNAN İNSANLARA KARŞI AÇILMIŞ BİR SAVAŞ VE ATATÜRK’ÜN DEDİĞİ GİBİ BİR CİNAYETTİR.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BARIŞ GÜCÜNE KATILIMIN ÖNEMLİ ÖNCELİKLERİNDEN BİRİ, İLGİLİ DEVLETLERİN KATILMAK İSTEYEN ÜLKENİN ORDUSUNUN ÜLKESİNE İZİN VERMESİNDEN GEÇİYOR. LÜBNAN HÜKÜMETİ İÇİNDE BAKANLIK DÜZEYİNDE TEMSİL EDİLEN HİZBULLAH BU KONUDA OLUMSUZ TAVIR KOYMASINA RAĞMEN TÜRK ORDUSUNUN ORAYA GÖNDERİLMESİNDE ISRARCI OLMAK BİLEŞMİŞ MİLLETLER İLKELERİNE DE AYKIRIDIR. HİZBULLAHLI BAKANLAR:” BİZ KARDEŞİZ, AMA SAVUNMAMIZI ENGELLERSENİZ VURUŞURUZ.” DEME GERÇEKLİĞİNİ PEŞİNEN TÜRK HÜKÜMETİNE İLETMİŞLERDİR.

TÜRK ASKERİNİN LÜBNAN’A GÖNDERİLMESİ İLE ORTADOĞU HARİTASININ YENİDEN ÇİZİLMESİ SIRASINDA MASADA YER ALABİLECEĞİMİZ GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR. ABD’NİN İSTEĞİ DIŞINDA HİÇBİR DOĞRU ATIM ATAMAYAN YÖNETİMLERİN, MASADA YER ALABİLMESİ DE OLANAK DIŞIDIR. SİLAHLI KUVVETLERİMİZ KUZEY IRAK’TAKİ PKK KAMPLARINA, DAHASI YANIBAŞIMIZDAKİ DAHA YAKIN SINIR ÖTESİ HAREKETLERE ABD İZNİ OLMADAN MUDAHALE EDEMİYORKEN;
ABD SİLAHLI KUVVETLER DERGİSİNDE YER ALAN YENİ ORTADOĞU HARİTASINDAKİ GÖSTERGELERE GÖRE PKK’NIN KARADENİZE İNMESİNE DE OLANAK SAĞLAMAYA ÇALIŞILIYORKEN;
ARTVİN, RİZE GİBİ ŞEHİRLERİMİZİ DE EKLEYEREK, YAKLAŞIK 24 İLİMİZİ ÖZGÜR KÜRDİSTAN OLARAK İLAN EDEN PKK’YA KARŞI, ABD’YE BİR KINAMA BİLE GÖNDEREMEYEN YÖNETİMİN, MASADA OTURMA HAYALLERİ KURMASININ ARKASINDA BAŞKA HESAPLARI VARDIR.

TÜRK ULUSUNUN HİÇ BİR ÇIKAR İLİŞKİSİ OLMAYAN LÜBNAN DA ASKER KONUŞLANDIRMAK İSTEYENLER, TELEKOMU İKİ YILLIK GELİRİ KARŞILIĞI 5(BEŞ) MİLYAR DOLARA ALAN HARİRİ İLE BİRLİKTE ÖNDE KENDİ ÇOCUKLARI OLMAK ÜZERE LÜBNAN’DA ASKER OLARAK YER ALABİLİRLER.

YANIBAŞIMIZDA KÜRDİSTAN’I RESMEN KURDURTAN ABD’DEN GELİŞTİRDİĞİ BASKILAR SONUCU MEDET UMANLAR, ASKERİMİZİN ORADA SAVAŞTIRILMASINA İZİN VERENLER, HAVA VE DENİZ LİMANLARIMIZI YABANCI ASKERLERE BARIŞ GÜCÜ ADI ALTINDA AÇMAK İSTEYENLER DAVULU BİZİM BOYNUMUZA ASMAKTA VE TOKMAĞI DÜŞMANIN ELİNE VERMEKTEDİRLER.

TÜRK MİLLETİ BÖYLE BİR ZİLLETİ ASLA KABUL ETMEYECEK VE GEREKLİ DİRENCİ GÖSTERECEKTİR. BÖYLE BİR KARARA “EVET” DİYECEK TBMM’ Nİ DÜŞÜNEBİLMEK KİMİN HADDİDİR?

BU DÜŞÜNCELER IŞIĞI ALTINDA TBMM’Nİ MİLLETİN SESİNİ İYİ DUYMAYA, ANLAMAYA VE GEREĞİNİ ULUSSEVERLİKLERİNE YAKIŞIR ŞEKİLDE YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ.

TÜRK ORDUSU ULUSAL BİRLİĞİMİZİN VE GÜVENLİĞİMİZİN KAHRAMAN GÜCÜ OLARAK, YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ İLKESİNİN VE TAM BAĞIMSIZLIĞIN YILMAZ SAVUNUCUSU OLARAK ULUSUN GÖZBEBEĞİ OLMA ÖZELLİĞİNİ ASLA KAYBETMEYECEKTİR.

YAŞASIN TÜRK ULUSUNUN BAĞIMSIZLIĞI!
YAŞASIN EMPERYALİZME KARŞI KOYAN ULUSLARIN GÜÇBİRLİĞİ!

Cumok’dan Ulusun Direnmesi için Çağrı

Değerli Cumok Temsilcileri, Sözcüleri,
Değerli Dostlarımız, İstanbul, 18.12.2006

Yurt çapında bir bildiri ile Cumhurbaşkanlığının zorla “AKP AZINLIĞI”NIN eline geçirilmesine karşı Tüm Ulusu Direnmeye çağıran bir bildiri hazırlıyoruz.
Tek metinli Bildiri aşağı yukarı altta yazıldığı biçimde olacak ve Gazetemizde altında bütün Cumok Oluşumlarının toplu imzaları ile birlikte yayımlanacaktır.
(Gazete Yazı işlerinin metindeki sert ifadelere itiraz edebileceği düşüncesiyle özü ve kesinliği bozulmadan ufak düzeltmelere uğrayabileceğini bilmeniz açısından bu açıklamayı yapıyoruz)
Bu bildirinin altına bütün Türkiye’deki bütün Cumok oluşumlarının imzalarının bulunabilmesi için bize yetki vermenizi istiyoruz. Bildiri yayınlamanın maliyetini de her oluşum için yaklaşık 10YTL kadar olacağını varsayıyor ve bunu da baştan bizlerin ödeyeceğini daha sonra sizlerden görüştüğümüzde isteyeceğimizi bilginize sunuyoruz.
Bildiri, bu haliyle size gönderilmiş olup onayınızı toplantılar yaparak zaman kaybetmeksizin Cumok Temsilcileri veya Yürütme Kurulu üyeleri aralarında oydaşarak, gerekirse telefonla birbirinizden onay alarak harekete geçmeli ve onaylarınızı e-mail veya faks ile yazılı olarak 24 saat içinde(20 ARALIK ÇARŞAMBA SAAT 15.00 E KADAR) aşağıda verilen iletişim noktalarına iletmelisiniz. Daha sonra tartışma yaratmamak açısından sözlü onayı tercih edemeyeceğimizi bilmenizde yarar var.
Zor günlerde olağanüstü koşullar geçerlidir. Önümüzdeki 4 ayı ciddi bir çalışma eylem ve sıkıntılarla dolu olarak geçireceğimizi söylemeye gerek yoktur.
Hepinizi Cumok sorumluluğu ile ivedi davranmaya çağırıyoruz.

Saygı ve dostlukla,

Namık Kemal Boya
Cumok Eşgüdüm Sorumlusu

Not:Aşağıdaki Metin tüm oluşumlara iletilmiş olup onay yazılarının,
Aşağıdaki tüm e-postalara ve eğer e-posta gönderilemez ise bildirilen faksa gönderilmesini dileriz.

e-posta1 : cumokturkiye@gmail.com
e-posta2 : namik.boya@gmail.com
e-posta3 : mennanesener@gmail.com
FAKS : 0216.368 34 28
Cep Tel : 0532 204 80 29

BİLDİRİ METNİ:

YÜCE TÜRK ULUSUNA ÇAĞRI

ONYILLAR SÜREN SAVAŞLAR; AÇLIK, KITLIK VE ÜRETİMSİZLİKTEN MAHVOLMUŞ BİR AVUÇ İNSANDAN SALDIRGAN EMPERYALİSTLERİ YENİP BAĞIMSIZ BİR ULUS YARATTIK.
İNSANLARIMIZ GÖZÜNÜ KÖRELTEN, YOLUNU ŞAŞIRTIP KARANLIKLARA MAHKUM EDEN İRTİCAYI YENİP AYDINLANMANIN YOLUNU AÇTIK.
EMPERYALİZMLE İŞBİRLİĞİ YAPAN PADİŞAHI VE İRTİCAIN TEMSİLCİSİ HALİFEYİ KOVDUK. KULU YURTTAŞA DÖNÜŞTÜRÜP İKTİDARI HALKA VERDİK, CUMHURİYET’ İ KURDUK.
YIKILMIŞ BİR YURTTAN GÖNENÇLİ BİR YURDA DÖNÜŞEBİLECEK EKONOMİK VE SOSYAL DEVRİMLERİN KAPISINI AÇTIK.

SAYIMIZ 1O MİLYON BİLE DEĞİL İKEN BUNLARI YAPAN ÇILGIN TÜRKLER, BUGÜN, YETMİŞ MİLYONUZ.

EMPERYALİZMLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK HALKIN İRADESİNİ GASPEDEN ANAYASA VE DEVRİMLERE AYKIRI EYLEMLERLE, VATANIN BÜTÜNLÜĞÜNÜ, ULUSUN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE DÜŞÜRDÜĞÜ, GAYRİMİLLİ VE GAYRİMEŞRU BİR VARLIK OLARAK TÜM HALKIN VİCDANINDA MAHKUM OLMUŞ BU KARŞIDEVRİMCİ İŞBİRLİKÇİ AKP AZINLIĞINA KARŞI, ULUSÇA MEŞRU MÜDAFAA HALİNDE OLDUĞUMUZ TARTIŞILMAZ BİR GERÇEKTİR.

“ GELECEKLERİNİ DÜŞMANLA, EMPERYALİZMLE İŞBİRLİĞİNDE GÖREN VE KADERİNİ DÜŞMANA BAĞLAMIŞ BU DİN SÖMÜRÜCÜSÜ, GAYRİMİLLİ SİYASAL İKTİDARIN HAKSIZ OLARAK GASPETTİĞİ, TBMM VE HÜKÜMETTEN SONRA CUMHURBAŞKANLIĞINI DA ELE GEÇİRMESİNİ VE BÖYLECE CUMHURİYETİN ÇÖKERTİLMESİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ BUNU KABUL EDEMEYİZ.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖRT AYLIK SÜREÇTE, ULUSUMUZUN BU GAYRİMİLLİ ZÜMREYE KARŞI DİRENMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN, TÜM CUMHURİYETÇİLERİ, YURTSEVERLERİ, ULUSALCILARI EVLERDE, SOKAKLARDA, OKULLARDA, İŞYERLERİNDE, FABRİKALARDA, TARLALARDA, MEYDANLARDA DİRENMEYE, ATATÜRK DEVRİMLERİNİ, YURDUMUZUN BÜTÜNLÜĞÜNÜ VE ULUS DEVLETİMİZİ; TEHLİKEYE DÜŞÜRÜLEN BAĞIMSIZLIĞIMIZI, BİZİ FARKLI KILAN LAİK DEMOKRATİK VE SOSYAL HUKUK DEVLETİ NİTELİKLERİMİZİ KORUMAK ÜZERE AYAĞA KALKMAYA ÇAĞIRIYORUZ.
“VATANIN BAĞRINA DAYAMIŞ DÜŞMAN HANÇERİNİ,
BULUNUR KURTARACAK BAHTI KARA MADERİNİ”
DİYEREK, BU GÖREVİ BAŞKA BİRİNİN YAPMASINI BEKLEMEYECEĞİZ.

GÖREV; TÜRKİYE CUMHURİYETİ YURTTAŞI KİMLİĞİNİ ONURLA TAŞIYAN VE SAVUNANLARIN, BİZLERİN, SİZLERİN, HEPİMİZİNDİR.
KALKIN EY EHLİ VATAN!

CUMOK OLUŞUMLARI LİSTESİ

ADD EGE BÖLGESİ TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ EGE (Muğla-Aydın-Denizli) BÖLGESİ MARMARİS TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ
(25- 26 Ekim 2008)
Derneğimizin Muğla/ Aydın/ Denizli illerini içine alan Ege Bölgesi Olağan Toplantısı Genel Yönetim Kurulu’ndan yetkililerin de katılımıyla 25- 26 Ekim 2008 günlerinde gündemli olarak ve tüzüğünün içerdiği ilkeler doğrultusunda yapılmıştır.
Atatürk ve Atatürkçü Düşünce emekçileri için saygı duruşu yapılmış ve İstiklâl Marşı söylendikten sonra Başkanlık Divanı oluşturulmuştur.
Toplantının ana gündemi içinde işleyişi, görüşmeler ve alınan ilkeli kararlar aşağıdadır.
1-Örgütümüzün genel durumu, çalışma yöntemleri, ulusun bugün içinde bulunduğu ve olağanüstülükler arz eden ekonomik, kültürel, siyasal durumu Atatürkçü bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Örgütün şube yönetimlerinin işleyişinde yasalar ve tüzükler içeriğinde görev yaptıkları değerlendirmesi yapılmıştır. Şubeler arasındaki faklı etkinlikler diğer şubelere örnek olması bakımından değerlendirilmiştir. Ekonomik bağımsızlığı olan şubelerin içerisinde yeterli olmayanlara gerektiğinde yardım yapılması ve genel merkezin yeni yapılan Ahmet Taner Kışlalı binası nedeniyle takviye edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
2-Ergenekon soruşturması nedeniyle tutuklu bulunan Ulussever kimliği ve şerefli geçmişiyle onur duyduğumuz Genel Başkanımız Emekli Orgeneral Şener Eruygur’un durumu değerlendirilmiş ve kendisine şubelerimizin iyi dilek mesajı iletilmiştir.
Sayın Genel Başkanımızın ve içeri alınan birçok aydınımızın haksız bir şekilde tutulduklarına, yargı sürecinde aklanacaklarına yürekten inanıyoruz. Bu süreçte her türlü hukuksal ve örgütsel desteğimizle yanlarında olacağımıza kuşku duyulmamalıdır.
3-Demokratik Kitle Örgütü olarak derneğimizin Atatürk İlkelerinin sürdürülmesi, Atatürk Devrimlerinin yaşatılması ve geliştirilmesi, böylece ülkemizin çağdaş bir yapıya kavuşturulmasının olanaklı olabileceği gerçeğinin toplumla daha duyarlı bir yaklaşımla paylaşılmasının gerekliliği vurgulanmış; Atatürkçü Düşünce taşıyan her Türk’ün, laik ve demokratik Cumhuriyete yönelik her türlü saldırıya karşı toplumla kucaklaşarak sahiplik etme görevini yerine getirmekte her durumda hazır olacağına ve duraksama göstermeyeceğine dikkat çekilmiştir.
4-Ergenekon kurgusu ABD’nin ve laik, demokratik cumhuriyeti içine sindiremeyenlerin topluma korku salarak sindirme ve sonunda Lozan’ın rövanşını alma girişimidir. Hiçbir Atatürkçü ve Ulus Devlet’ten yana olan Türk bu baskılara boyun eğmeyecek, suskun kalmayacak, ortaya koyacağı hukuka dayalı demokratik tavrıyla bu kurgudan çıkışın yolunu bulacaktır. Bu nedenle Atatürkçülerin Ulus Devleti yıkmak için her türlü kötülükten yararlananlara karşı halkı bilinçlendirmeyi ve duyarlı hale getirmeyi daha hızlı ve somut verilere dayanarak sürdürmesi, teslimiyetçi iktidarları bütün gücüyle uyarması ve bu görevi yerine getirirken ülke bölücülerine, gericilere ve emperyalist güçlere asla ödün vermemesi zorunludur.
5-BOP, ABD’nin Türkiye’yi bölme ve parçalama plânıdır. AB ise özgürlükleri genişletme adına Türkiye’nin elinde ne var yok elinden alma projesidir. Bu oyunları bozmak için halkı bilinçlendirmek ve halkla birlikte, hukuk içinde, demokratik kitlesel eylemler yapmak Atatürkçüler için kaçınılamaz bir gerçekliktir.
6-Türk Eğitim Sistemi, Atatürkçü Felsefe ışığında yeniden düzenlenmelidir. Eğitim Birliği yasası delinmiş ve gerici odaklar eğitim kurumlarımızda egemenlik kurmuşlardır. Hem yasanın işlerliğini sağlamak, hem de eğitimin kalitesini yükseltmek için pozitif bilim çevrelerinin değerlendirme ve önerilerine yönlenmek zorundayız. Yetişen genç neslin Atatürk İlkeleri doğrultusunda yetiştirilmesi laik, demokratik cumhuriyetimizin ilelebet yaşamasının sigortasıdır. Bu bağlamda üniversitelerimizin özerk yapısı güçlendirilerek, Atatürkçülüğe süreklilik ve kalıcılık kazandırmak için, düşünsel yapısının bilimsel ortamlarda tartışılarak güçlü bir toplumsal kimlik sağlanmalıdır.
7-Ulus Devlet’imizin yıkılmasını isteyenler Kahraman Ordumuz’u amaçlarının önündeki en büyük engel olarak görüyorlar. Ordumuz Cumhuriyet’imizin ve bağımsızlığımızın onurlu bekçisi, sonsuz güven kaynağımız ve ulusal onurumuzdur.
8-Türk Ulusu, Atatürk öncülüğünde ortaya koyduğu Kurtuluş Savaşıyla sömürgeci ulusları dize getirerek bağımsız bir ulus kurmuş ve bütün zulmedilmiş, kıyıma uğramış köle uluslara bağımsızlık savaşı vermeleri için önder olmuştur. Ulusun aydınlarının geliştirerek yaşatacağı Atatürkçü Düşünce Sistemi ulusumuzun geleceğine egemen olacak, her türlü ümitsizlik, yoksulluk, yokluk, yolsuzluk yenilecek, ulusumuz güven, huzur, verimlilik ve bolluk içinde yaşayacaktır.
9-ADD, Atatürkçülük öğretisi adına tüm ulusa hizmet sunarken hiçbir siyasi oluşumla organik bağı olmayan Demokratik Kitle Örgütü olma özelliğini sürdürecek, ancak Atatürkçü Düşünce Sistemi’ne inanan ve gelişmesine, korunmasına, yaşatılmasına hizmet edecek siyasi hareketlere destek olmaya devam edecektir.
10-Atatürkçüler yurtta ve dünyada barıştan yanadır. Ancak ulusun toprak bütünlüğünü, laik cumhuriyeti Atatürk İlkeleri doğrultusunda korumak, halkın esenliğini gözetmek, bölücülüğe, gericiliğe, terörle ulus hayatını korkulu rüyaya çevirmek isteyenlere karşı durmak ve anayasamızın değişmez ilkelerine sahiplik etmek için bütün varlığıyla yılmadan, korkmadan çalışmakta kararlıdır Atatürkçüler. Bu uğurda Atatürkçülerin, gerektiğinde orantısız güç kullanma zorunda kalabilecek düzenli ordu birliklerimize katılarak bir nefer gibi direnme hakkını kararlılıkla kullanacağından kimsenin kuşkusu olmasın.
11-Toplumun sağlık güvencesi ve emniyeti çökme aşamasındadır ve büyük bir risk altındadır. Bu konularda araştırma yapmak ve toplumu güvenliği ve sağlığı konusunda aydınlatarak siyasal iktidarlar üzerinde baskı oluşturmasını sağlamak da görevlerimiz içinde yer almalıdır.
12-Enerji üretiminde yurdumuz dışa bağımlı durumdadır ve insanlarımız bir soygun düzeniyle karşı karşıya bırakılmıştır dış soygunculara karşı. Bu konunun da bilimsel araştırmaları yapılarak siyasal iktidarların doğru tercihlere yönlendirilmesine katkı sağlamak da görevlerimiz arasındadır.
13-Köylümüz perişan durumdadır. Sebze, meyve ve tahıl ithalatlarıyla vurgun yiyen köylümüz, tohum üretiminde de dışa bağımlı hale getirilmiştir. Bu tarım politikalarında köylünün yerini yabancıların alması demektir ki yeni sömürgecilik alanında ülkemize vurulan en büyük darbelerden birisidir bu. Mutlaka ele alınmalı, bilimsel temellere dayalı araştırmalar yapılarak hem üretici aydınlatılmalı, hem de siyasal iktidarların üzerinde kurulacak baskılarla toprağın ve üretimin gerçek sahipleri köylümüzün önü açılmalıdır.
Derneğimizin bilim çalışma kurullarının bu hususta yapacakları araştırma ve önerilerin geleceğimize tutacağı ışık, kalkınmamız için bir lokomotif işlevi olacaktır.
Ülkemizde antiemperyalist ve bağımsızlıktan yana olmayanlar, Türk, aydınlanmacı ve Atatürkçü olamazlar.
Atatürkçü Düşünce Dernekleri kendi üyelerine ve toplumun içine girip halka eğitim verirken bu düşünceler ışığında davranış koymalıdırlar.
Yüreğinin bütün gücüyle ulusalcı kimlik sahibi olan tüm Atatürkçülerin elele verip tek yürek olmaları ve tek bir siyasi kimlikte birleşerek ulusumuzun geleceğine yön vermeleri, içinde bulunduğumuz kargaşadan çıkış için tek çıkar yol olarak benimsenmelidir.
Halkın mutluluğu Ulus Devlet’e sahiplik etmekten geçer; sahipliğe öncülük edecek Atatürkçü aydınların güçlerini birleştirmelerini umutla bekliyoruz. 26 Ekim 2008

Atatürkçü Düşünce Derneği Ege Bölgesi Toplantısı Katılımcıları

Suay Karaman Kazım Arslan Ali Rıza Koca Metin Kuzugüdenlioğlu
ADD Genel Sekreteri ADD Genel Sekreter Yd. ADD GYK Üyesi ADD GYK Üyesi

Çetin Ardıç Nail Topal Gönül Özbilgi Yücel Onan
Aydın Merkez Şb.Bşk. Kuşadası Şb.Bşk. Ortaklar Şb.Bşk. Germencik Şb.Bşk.

Nazif İyibilir
Muğla Merkez Şb.Bşk.

Mukbil Gülkokan İskender Sertkaya İbrahim Uysal İlknur Öner
Marmaris Şb.Bşk. KöyceğizŞb.Bşk Dalaman Şb.Bşk. Milas Şb.Bşk.

İsmail Akbal Güngör Berk Candan Türkoğlu Hayati Uslu
Datça Şb.Bşk. Fethiye Şb.Bşk. Kemer Şb.Bşk. Yerkesik Şb.Bşk.

Şener Çelik Raşit Yıldırım Suna Aslan Günur Karaağaç
Göcek Şb.Bşk Ula Şb.Bşk. Yatağan Şb.Bşk. Ortaca Şb.Bşk.

ADD GENEL MERKEZİ BASIN AÇIKLAMASI

HAYDİ TÜRKİYE UYAN VE UYANDIR.!!!!

——————————————————————————–

BASIN AÇIKLAMASI

20.yılındaki Atatürkçü Düşünce Derneği dün olduğu gibi bugünde saldırıların hedefindedir.

Kurucu Genel Başkanı, kurucu üyeleri, görev başındaki genel başkan yardımcıları gizli örgütler tarafından katledilen derneğimizin bugünkü genel başkanı, genel başkan vekili ve genel yönetim kurulu üyeleri artık hukuk adına hukuksuzluk kullanılarak yıldırılmak istenmektedir. Yirmi yıldır tek değişen, saldırının yöntemi olmuştur.

Bugün kamuoyunda Ergenekon diye adlandırılan soruşturmanın yeni bir aşaması ile karşı karşıya gelmiş bulunuyoruz. Öyle görünüyor ki Atatürk düşmanları, Atatürkçülüğün kökünü kazıyana dek bu işi sürdürmek niyetindeler. Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyette bugün Atatürkçü olmak tehlikeli bir hale dönüşmüştür. Atatürkçüyseniz sabahın olmadık saatinde evinize bir kalabalık geliyor. Eviniz saatlerce hallaç pamuğu gibi didik didik ediliyor. Ondan sonra yaşınıza, mevkiinize aldırmadan oradan oraya koşturuluyorsunuz. Bazen bir gün, bazen iki gün sandalye üzerinde bekletilerek sorgulanıyorsunuz. Bu sırada Atatürk düşmanı gazeteler sizin “suçlarınızı” manşetten duyuruyor, kimi köşe yazarları “ oh olsun” havasında yazılar yazıyorlar. Televizyonlarda boy gösteriyorsunuz, sonra sizi tutukluyorlar. Ve cezaevinde aylarca, yıllarca unutuluyorsunuz. İddianame çıkacak da, suçum nedir, anlayacağım diye bekliyorsunuz. Binlerce sayfalık iddianameler içinden çıkılmaz bir kabus olarak karşınıza dikiliyor. Ömrünüzden giden ve gidecek zamanları düşünerek cezaevinde “ adaletin tecellisini” bekliyorsunuz.

Değerli basın çalışanları !

Sözü uzatmak istemiyoruz. Yaptığımız kimi saptamaları size sunuyoruz.

1- Türkiye’nin en saygın, en Atatürkçü, en demokrat yasalara en saygılı insanları inanılması olanaksız suçlamalarla götürülmekte, özgürlüklerinden yoksun bırakılmaktadırlar. Bu ulus, bu halk, Atatürk sayesinde yok edilmekten kurtuldu. Devletimizi Atatürk kurdu. Atatürkçüleri hedef alan bu hareket Türkiye’yi nereye götürmek istemektedir? Bu soruyu yüksek sesle soruyoruz. Şunu belirtmekte yarar görüyoruz. Böyle giderse bu süreçten olan bitenleri alkışlayan İkinci Cumhuriyetçilerimiz de büyük olasılıkla yakalarını kurtaramayacaklardır.

2- Bu gidiş AB’nin de, ABD’nin de onayını almaktadır. Kapatma davasına ve başka davalara serbestçe müdahale eden bu dış güçler bu konuda hiç ses çıkartmıyorlar. ABD’de ki iktidar değişikliğine umut bağlayanlar varsa onlarda bu son gelişmelerle herhalde uyanmış olacaklardır.

3- Ne yazık ki Atatürk’ün kurduğu adalet cihazımız bugüne değin bu yasa dışı gidişi durduramamaktadır.

Değerli arkadaşlar!

Karanlık günler yaşıyoruz ve yönümüz ortaçağ karanlıklarına doğrudur. Bu zor günlerde unutmayalım ki Türkiye’nin tek kurtuluşu Atatürkçülüktedir.

Cumhuriyetten yana olan tüm siyasi partileri, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini, Cumhuriyeti savunan tüm yurttaşlarımızı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.

ADD GENEL MERKEZİ

13 Nisan 2009

–~–~———~–~—-~————~——-~–~—-~
Bu mesajı “Atatürkçü Düşünce Derneği” E-posta Grubuna üye olduğunuz için aldınız.
Bu grubtan “addliyiz-unsubscribe@googlegroups.com” adresine boş ileti göndererek üyeliğinizi sonlandırabilirsiniz.
Gruba http://groups.google.com.tr/group/addliyiz?hl=tr adresiyle ulaşabilirsiniz.
-~———-~—-~—-~—-~——~—-~——~–~—

——————————————————————————–
Rediscover Hotmail®: Get quick friend updates right in your inbox. Check it out.

——————————————————————————–
Windows Live Messenger’ın için ücretsiz güncelleştirme! Buraya tıkla!

CUMOK KOORDİNE SİTESİ/İSTANBUL

Ana Menü
Anasayfa
Başyazılar
ATATÜRK’TEN
CUMHURİYET’TEN
Cumok’a Özel
CUMOK YAZILARI
GÜNCEL YAZILAR
CUMOK Genç
Resim Galerileri
SİTE İÇİ ARAMA
CUMOK ERİŞİM
İst. Cumok Koordinatörü ve İletişim

Namık Kemal Boya

0536.539 02 29
0542.647 28 56
0216 368 31 10
0505.815 10 17

Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
0532.281 54 54
0216 368 34 28

cumokistanbul@gmail.com namik.boya@gmail.com

Bu iletişim bilgisine e-Posta gönder:

İsminizi girin:

e-Posta adresi:

İleti konusu:

İletinizi girin:

Aktiviteler Menu
Çağrılar
Duyurular
ETKİNLİKLER
Kampanyalar
KİTAP TANITIMLARI
Cumok Çalışmaları
BÜLTENLERİMİZ
CUMOK Menü
Ne İçin CUMOK?
Kim Cumok’tur?
Nasıl CUMOK Olunmaz
Cumhuriyetçilere Çağrı
CUMOK Samsun Bildirisi
Mitingler ve Gelecek
Saflar Değişiyor
Devrimler ve Anıtkabir
Milliyetçilik ve Atatürk
CUMOK ERİŞİM
Strateji
MİLLİ DEMOKRATİK DEVRİM
KİTLE EYLEMLERİNDE ADD
Miting Nasıl Yapılır?

Bu sitenin teknik desteği velaredno Web ve Grafik Tasarım Hizmetleri tarafından sağlanmaktadır.

MARMARİS CUMOK KURULUŞ DUYURUSU

CUMHURİYET OKURLARINA DUYURU
MARMARİS CUMHURİYET OKURLARI ( CUMOK )
KULÜBÜ KURULACAKTIR. CUMHURİYET OKURLARININ
GAZETELERİNİ ALDIKLARI BAYİLERDE BU DUYURU
ALTINDAKİ LİSTEYE İSTENİLEN BİLGİLERİ EKLEMELERİ
KURULUŞ İÇİN GEREKLİDİR.
BİLGİLER ,GAZETE BAYİLERİNDEN DOĞRUDAN MARMARİS
BAŞBAYİSİNE VE ORADAN TARAFIMIZA ULAŞTIRILACAK,
BİLGİLER İLGİLİ OLMAYAN KİŞİLERCE GÖRÜLMEYECEK-
TİR. KATILMAK İSTEMEKLE BİRLİKTE BU LİSTEYİ DOL-
DURMAK İSTEMEYENLER KURULUŞ GİRİŞİMCİLERİNE
TELEFONLA BİLGİ VEREBİLİRLER .BİLGİLER ELİMİZE
GELDİKTEN HEMEN SONRA TOPLANTI YERİ VE ZAMANI
TELEFONLA İLETİLECEKTİR.

CUMHURİYET OKURLARINA SAYGIYLA DUYURULUR.

Kuruluş Girişimcileri:
Cemalettin Efecan Güzin Şahin Ahmet Nişancı
Atatürkçü Düşünce Önceki Dönem Önceki Dönem
Derneği (ADD) Başkanı ADD Başkanı ADD Başkanı
0536-8669788 05332248272 0505-5752868

Cumhuriyet Okurlarının
Adı ve Soyadı Ulaşabileceğimiz Telefonları

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Gazete bayileri cumhuriyet okurları bilgilerini alarak bu listeleri başbayiye gönderecektir.

ULUSU DİRENMEYE ÇAĞIRAN CUMOK BİLDİRİSİ

Değerli Cumok Temsilcileri, Sözcüleri,
Değerli Dostlarımız, İstanbul, 18.12.2006

Yurt çapında bir bildiri ile Cumhurbaşkanlığının zorla “AKP AZINLIĞI”NIN eline geçirilmesine karşı Tüm Ulusu Direnmeye çağıran bir bildiri hazırlıyoruz.
Tek metinli Bildiri aşağı yukarı altta yazıldığı biçimde olacak ve Gazetemizde altında bütün Cumok Oluşumlarının toplu imzaları ile birlikte yayımlanacaktır.
(Gazete Yazı işlerinin metindeki sert ifadelere itiraz edebileceği düşüncesiyle özü ve kesinliği bozulmadan ufak düzeltmelere uğrayabileceğini bilmeniz açısından bu açıklamayı yapıyoruz)
Bu bildirinin altına bütün Türkiye’deki bütün Cumok oluşumlarının imzalarının bulunabilmesi için bize yetki vermenizi istiyoruz. Bildiri yayınlamanın maliyetini de her oluşum için yaklaşık 10YTL kadar olacağını varsayıyor ve bunu da baştan bizlerin ödeyeceğini daha sonra sizlerden görüştüğümüzde isteyeceğimizi bilginize sunuyoruz.
Bildiri, bu haliyle size gönderilmiş olup onayınızı toplantılar yaparak zaman kaybetmeksizin Cumok Temsilcileri veya Yürütme Kurulu üyeleri aralarında oydaşarak, gerekirse telefonla birbirinizden onay alarak harekete geçmeli ve onaylarınızı e-mail veya faks ile yazılı olarak 24 saat içinde(20 ARALIK ÇARŞAMBA SAAT 15.00 E KADAR) aşağıda verilen iletişim noktalarına iletmelisiniz. Daha sonra tartışma yaratmamak açısından sözlü onayı tercih edemeyeceğimizi bilmenizde yarar var.
Zor günlerde olağanüstü koşullar geçerlidir. Önümüzdeki 4 ayı ciddi bir çalışma eylem ve sıkıntılarla dolu olarak geçireceğimizi söylemeye gerek yoktur.
Hepinizi Cumok sorumluluğu ile ivedi davranmaya çağırıyoruz.

Saygı ve dostlukla,

Namık Kemal Boya
Cumok Eşgüdüm Sorumlusu

Not:Aşağıdaki Metin tüm oluşumlara iletilmiş olup onay yazılarının,
Aşağıdaki tüm e-postalara ve eğer e-posta gönderilemez ise bildirilen faksa gönderilmesini dileriz.

e-posta1 : cumokturkiye@gmail.com
e-posta2 : namik.boya@gmail.com
e-posta3 : mennanesener@gmail.com
FAKS : 0216.368 34 28
Cep Tel : 0532 204 80 29

BİLDİRİ METNİ:

YÜCE TÜRK ULUSUNA ÇAĞRI

ONYILLAR SÜREN SAVAŞLAR; AÇLIK, KITLIK VE ÜRETİMSİZLİKTEN MAHVOLMUŞ BİR AVUÇ İNSANDAN SALDIRGAN EMPERYALİSTLERİ YENİP BAĞIMSIZ BİR ULUS YARATTIK.
İNSANLARIMIZ GÖZÜNÜ KÖRELTEN, YOLUNU ŞAŞIRTIP KARANLIKLARA MAHKUM EDEN İRTİCAYI YENİP AYDINLANMANIN YOLUNU AÇTIK.
EMPERYALİZMLE İŞBİRLİĞİ YAPAN PADİŞAHI VE İRTİCAIN TEMSİLCİSİ HALİFEYİ KOVDUK. KULU YURTTAŞA DÖNÜŞTÜRÜP İKTİDARI HALKA VERDİK, CUMHURİYET’ İ KURDUK.
YIKILMIŞ BİR YURTTAN GÖNENÇLİ BİR YURDA DÖNÜŞEBİLECEK EKONOMİK VE SOSYAL DEVRİMLERİN KAPISINI AÇTIK.

SAYIMIZ 1O MİLYON BİLE DEĞİL İKEN BUNLARI YAPAN ÇILGIN TÜRKLER, BUGÜN, YETMİŞ MİLYONUZ.

EMPERYALİZMLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK HALKIN İRADESİNİ GASPEDEN ANAYASA VE DEVRİMLERE AYKIRI EYLEMLERLE, VATANIN BÜTÜNLÜĞÜNÜ, ULUSUN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE DÜŞÜRDÜĞÜ, GAYRİMİLLİ VE GAYRİMEŞRU BİR VARLIK OLARAK TÜM HALKIN VİCDANINDA MAHKUM OLMUŞ BU KARŞIDEVRİMCİ İŞBİRLİKÇİ AKP AZINLIĞINA KARŞI, ULUSÇA MEŞRU MÜDAFAA HALİNDE OLDUĞUMUZ TARTIŞILMAZ BİR GERÇEKTİR.

“ GELECEKLERİNİ DÜŞMANLA, EMPERYALİZMLE İŞBİRLİĞİNDE GÖREN VE KADERİNİ DÜŞMANA BAĞLAMIŞ BU DİN SÖMÜRÜCÜSÜ, GAYRİMİLLİ SİYASAL İKTİDARIN HAKSIZ OLARAK GASPETTİĞİ, TBMM VE HÜKÜMETTEN SONRA CUMHURBAŞKANLIĞINI DA ELE GEÇİRMESİNİ VE BÖYLECE CUMHURİYETİN ÇÖKERTİLMESİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ BUNU KABUL EDEMEYİZ.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖRT AYLIK SÜREÇTE, ULUSUMUZUN BU GAYRİMİLLİ ZÜMREYE KARŞI DİRENMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN, TÜM CUMHURİYETÇİLERİ, YURTSEVERLERİ, ULUSALCILARI EVLERDE, SOKAKLARDA, OKULLARDA, İŞYERLERİNDE, FABRİKALARDA, TARLALARDA, MEYDANLARDA DİRENMEYE, ATATÜRK DEVRİMLERİNİ, YURDUMUZUN BÜTÜNLÜĞÜNÜ VE ULUS DEVLETİMİZİ; TEHLİKEYE DÜŞÜRÜLEN BAĞIMSIZLIĞIMIZI, BİZİ FARKLI KILAN LAİK DEMOKRATİK VE SOSYAL HUKUK DEVLETİ NİTELİKLERİMİZİ KORUMAK ÜZERE AYAĞA KALKMAYA ÇAĞIRIYORUZ.
“VATANIN BAĞRINA DAYAMIŞ DÜŞMAN HANÇERİNİ,
BULUNUR KURTARACAK BAHTI KARA MADERİNİ”
DİYEREK, BU GÖREVİ BAŞKA BİRİNİN YAPMASINI BEKLEMEYECEĞİZ.

GÖREV; TÜRKİYE CUMHURİYETİ YURTTAŞI KİMLİĞİNİ ONURLA TAŞIYAN VE SAVUNANLARIN, BİZLERİN, SİZLERİN, HEPİMİZİNDİR.
KALKIN EY EHLİ VATAN!

CUMOK OLUŞUMLARI LİSTESİ

Cumhuriyet Gazetesini Yapılan Saldırıya Cumok Basın Açıkl.

CUMHURİYET GAZETESİNE YAPILAN SALDIRILARA KARŞI
MARMARİS CUMHURİYET OKURLARI GİRİŞİM KURULU’NUN BASIN AÇIKLAMASI

SON GÜNLERDECUMHURİYET GAZETESİNE ÜST ÜSTE YAPILAN BOMBALI SALDIRILARIN ASLINDA CUMHURİYET GAZETESİNE DEĞİL, CUMHURİYET GAZETESİNİN CUMHURİYET YÖNETİMİYLE ÖZDEŞLEŞEN ADINDAN ÖTÜRÜ DOĞRUDAN LAİK VE DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZE KARŞI YAPILDIĞI AÇIKTIR.

BU ALÇAKÇA SALDIRILARI DÜZENLEYENLER, DEVLETİ YÖNETENLERİN İRTİCA VE GERİCİLİĞE VERDİKLERİ ÖDÜNLERDEN DE CESARET ALARAK, CUMHURİYETİMİZLE YAŞIT VE YÜCE ATATÜRK’ÜN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA KURULDUKTAN SONRA MODERN TÜRKİYE’NİN 83 YILLIK AYDINLIK YÜZÜNE IŞIK TUTAN CUMHURİYET GAZETESİNİ HEDEF ALMIŞLARDIR.

MARMARİS CUMHURİYET OKURLARI ADINA, ULUSUN VARLIĞINDAN, BİRLİĞİNDEN,LAİK VE ATATÜRK DEVRİM VE İLKELERİNE BAĞLI CUMHURİYETİMİZDEN ÖDÜN VERMEYEREK,ÇAĞDAŞ VE BAĞIMSIZ TÜRKİYE DÜŞÜNCESİNİ SAVUNAN CUMHURİYET GAZETESİNE YAPILAN BU İĞRENÇ SALDIRILARI ŞİDDETLE KINIYORUZ

CUMHURİYET YÖNETİMİNE VE CUMHURİYET GAZETESİNE HER DURUMDA SAHİPLİK EDECECEĞİMİZİ BİR KEZ DAHA YİNELEYEREK, CUMHURİYET GAZETESİNE GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZİ İLETİYORUZ

DEVLETİ YÖNETENLERİN EN KISA SÜRE İÇİNDE BU ÇİRKİN VE HAİNCE YAPILMIŞ SALDIRININ İŞLEYENLERİNİ BULARAK ADALETE TESLİM ETMELERİNİ VE CUMHURİYET YÖNETİMİNE SALDIRANLARIN EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALARINI BEKLİYORUZ. 12 MAYIS 2006.

MARMARİS CUMOK GİRİŞİM KURULU
MARMARİS CUMHURİYET OKURLARI ADINA
AHMET NİŞANCI

CUMHURİYET’E SALDIRIYA BASIN AÇIKLAMASI

CUMHURİYET GAZETESİNE YAPILAN SALDIRILARA KARŞI MARMARİS DEMOKRASİ PLATFORMU’NUN BASIN AÇIKLAMASI

CUMHURİYET GAZETESİ SON ALTI GÜN İÇİNDE ÜÇÜNCÜ KEZ BOMBALI SALDIRIYA UĞRAMIŞTIR. BU KABA VE İLKEL SALDIRI, CUMHURİYET GAZETESİ SİMGE ALINARAK, LAİK CUMHURİYETİMİZDEN, ATATÜRK DEVRİM VE İLKELERİNDEN ÖDÜN VERMEYEN, BAĞIMSIZ VE ÇAĞDAŞ CUMUHURİYETE HER ZAMAN SAHİP ÇIKMIŞ OLAN HALKIMIZA GÖZDAĞI VERMEK VE ONU SİNDİRMEK ADINA YAPILMIŞTIR.

ÖZGÜR BASINIMIZIN SEÇKİN BİR GAZETESİ OLAN CUMHURİYETE KARŞI YAPILAN BU SALDIRIYI, DEMOKRASİYİ VE ONUN ÇAĞDAŞ YAŞAM İLKELERİNİ BENİMSEMİŞ KURUMLARIMIZ ADINA DEMOKRASİ PLATFORMU OLARAK NEFRETLE KINIYORUZ

BU SALDIRI TÜRKİYE’NİN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMAK İSTEYEN DIŞ DÜŞMANLARIN İÇERDEKİ UZANTILARININ HAİNLİĞİDİR.

UMUT ETMEK İSTİYORUZ Kİ, HÜKÜMET BU ÇİRKİN SALDIRININ HAİNLERİNİ EN KISA ZAMANDA BULUR VE LAYIK OLDUKLARI CEZALARI ALMALARI İÇİN ADALETE TESLİM EDER.

CUMHURİYET GAZETESİ, TÜRK BAĞIMSIZLIĞININ, ÖZGÜRLÜKLERİN, YURTTA VE DÜNYADA BARIŞIN, HALKIN EŞİT, PAYLAŞIMCI, MUTLU YAŞAMA ARZUSUNUN, GERİCİLİĞE VE ULUSAL DEĞERLERİ HİÇE SAYANLARA KARŞI DURUŞUN DİLİ, HALKIN GÖZÜ VE KULAĞIDIR. ATATÜRK ‘ÜN KURDUĞU LAİK CUMHURİYETİN, ATATÜRK DEVRİM VE İLKELERİNİN YILMAZ SAVUNUCUSU CUMHURİYET GAZETESİNİN BU SALDIRILARLA YILACAĞINI VE SAVUNDUĞU DÜŞÜNCELERDEN ÖDÜN VERECEĞİNİ SANANLAR BÜYÜK BİR YANILGI İÇİNDE OLDUKLARINI ENİNDE SONUNDA ANLAYACAKLAR, YANDAŞLARIYLA BİRLİKTE TÜRK HALKININ YURT VE ULUS SEVGİSİYLE ÇARPAN YÜREK BİRLİĞİNDE YOK OLACAKLARDIR.

TÜRK HALKININ AYDINLANMACI, ÖZGÜRLÜKÇÜ, BARIŞTAN VE KARDEŞLİKTEN YANA DEMOKRASİ SEVDASINDAN ÖDÜN VRMEDEN CUMHURİYETE SAHİPLİK EDECEĞİNDEN HİÇ KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN.
CUMHURİYET GAZETESİNE GEÇMİŞ OLSUN.12 MAYIS 2006

MARMARİS DEMOKRASİ PLATFORMU ADINA
AHMET NİŞANCI

ADD EGE BÖLGESİ TOPLANTISI

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ EGE (Muğla-Aydın-Denizli) BÖLGESİ MARMARİS TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ
(25- 26 Ekim 2008)

Derneğimizin Muğla/ Aydın/ Denizli illerini içine alan Ege Bölgesi Olağan Toplantısı Genel Yönetim Kurulu’ndan yetkililerin de katılımıyla 25- 26 Ekim 2008 günlerinde gündemli olarak ve tüzüğünün içerdiği ilkeler doğrultusunda yapılmıştır.
Atatürk ve Atatürkçü Düşünce emekçileri için saygı duruşu yapılmış ve İstiklâl Marşı söylendikten sonra Başkanlık Divanı oluşturulmuştur.
Toplantının ana gündemi içinde işleyişi, görüşmeler ve alınan ilkeli kararlar aşağıdadır.
1-Örgütümüzün genel durumu, çalışma yöntemleri, ulusun bugün içinde bulunduğu ve olağanüstülükler arz eden ekonomik, kültürel, siyasal durumu Atatürkçü bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Örgütün şube yönetimlerinin işleyişinde yasalar ve tüzükler içeriğinde görev yaptıkları değerlendirmesi yapılmıştır. Şubeler arasındaki faklı etkinlikler diğer şubelere örnek olması bakımından değerlendirilmiştir. Ekonomik bağımsızlığı olan şubelerin içerisinde yeterli olmayanlara gerektiğinde yardım yapılması ve genel merkezin yeni yapılan Ahmet Taner Kışlalı binası nedeniyle takviye edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
2-Ergenekon soruşturması nedeniyle tutuklu bulunan Ulussever kimliği ve şerefli geçmişiyle onur duyduğumuz Genel Başkanımız Emekli Orgeneral Şener Eruygur’un durumu değerlendirilmiş ve kendisine şubelerimizin iyi dilek mesajı iletilmiştir.
Sayın Genel Başkanımızın ve içeri alınan birçok aydınımızın haksız bir şekilde tutulduklarına, yargı sürecinde aklanacaklarına yürekten inanıyoruz. Bu süreçte her türlü hukuksal ve örgütsel desteğimizle yanlarında olacağımıza kuşku duyulmamalıdır.
3-Demokratik Kitle Örgütü olarak derneğimizin Atatürk İlkelerinin sürdürülmesi, Atatürk Devrimlerinin yaşatılması ve geliştirilmesi, böylece ülkemizin çağdaş bir yapıya kavuşturulmasının olanaklı olabileceği gerçeğinin toplumla daha duyarlı bir yaklaşımla paylaşılmasının gerekliliği vurgulanmış; Atatürkçü Düşünce taşıyan her Türk’ün, laik ve demokratik Cumhuriyete yönelik her türlü saldırıya karşı toplumla kucaklaşarak sahiplik etme görevini yerine getirmekte her durumda hazır olacağına ve duraksama göstermeyeceğine dikkat çekilmiştir.
4-Ergenekon kurgusu ABD’nin ve laik, demokratik cumhuriyeti içine sindiremeyenlerin topluma korku salarak sindirme ve sonunda Lozan’ın rövanşını alma girişimidir. Hiçbir Atatürkçü ve Ulus Devlet’ten yana olan Türk bu baskılara boyun eğmeyecek, suskun kalmayacak, ortaya koyacağı hukuka dayalı demokratik tavrıyla bu kurgudan çıkışın yolunu bulacaktır. Bu nedenle Atatürkçülerin Ulus Devleti yıkmak için her türlü kötülükten yararlananlara karşı halkı bilinçlendirmeyi ve duyarlı hale getirmeyi daha hızlı ve somut verilere dayanarak sürdürmesi, teslimiyetçi iktidarları bütün gücüyle uyarması ve bu görevi yerine getirirken ülke bölücülerine, gericilere ve emperyalist güçlere asla ödün vermemesi zorunludur.
5-BOP, ABD’nin Türkiye’yi bölme ve parçalama plânıdır. AB ise özgürlükleri genişletme adına Türkiye’nin elinde ne var yok elinden alma projesidir. Bu oyunları bozmak için halkı bilinçlendirmek ve halkla birlikte, hukuk içinde, demokratik kitlesel eylemler yapmak Atatürkçüler için kaçınılamaz bir gerçekliktir.
6-Türk Eğitim Sistemi, Atatürkçü Felsefe ışığında yeniden düzenlenmelidir. Eğitim Birliği yasası delinmiş ve gerici odaklar eğitim kurumlarımızda egemenlik kurmuşlardır. Hem yasanın işlerliğini sağlamak, hem de eğitimin kalitesini yükseltmek için pozitif bilim çevrelerinin değerlendirme ve önerilerine yönlenmek zorundayız. Yetişen genç neslin Atatürk İlkeleri doğrultusunda yetiştirilmesi laik, demokratik cumhuriyetimizin ilelebet yaşamasının sigortasıdır. Bu bağlamda üniversitelerimizin özerk yapısı güçlendirilerek, Atatürkçülüğe süreklilik ve kalıcılık kazandırmak için, düşünsel yapısının bilimsel ortamlarda tartışılarak güçlü bir toplumsal kimlik sağlanmalıdır.
7-Ulus Devlet’imizin yıkılmasını isteyenler Kahraman Ordumuz’u amaçlarının önündeki en büyük engel olarak görüyorlar. Ordumuz Cumhuriyet’imizin ve bağımsızlığımızın onurlu bekçisi, sonsuz güven kaynağımız ve ulusal onurumuzdur.
8-Türk Ulusu, Atatürk öncülüğünde ortaya koyduğu Kurtuluş Savaşıyla sömürgeci ulusları dize getirerek bağımsız bir ulus kurmuş ve bütün zulmedilmiş, kıyıma uğramış köle uluslara bağımsızlık savaşı vermeleri için önder olmuştur. Ulusun aydınlarının geliştirerek yaşatacağı Atatürkçü Düşünce Sistemi ulusumuzun geleceğine egemen olacak, her türlü ümitsizlik, yoksulluk, yokluk, yolsuzluk yenilecek, ulusumuz güven, huzur, verimlilik ve bolluk içinde yaşayacaktır.
9-ADD, Atatürkçülük öğretisi adına tüm ulusa hizmet sunarken hiçbir siyasi oluşumla organik bağı olmayan Demokratik Kitle Örgütü olma özelliğini sürdürecek, ancak Atatürkçü Düşünce Sistemi’ne inanan ve gelişmesine, korunmasına, yaşatılmasına hizmet edecek siyasi hareketlere destek olmaya devam edecektir.
10-Atatürkçüler yurtta ve dünyada barıştan yanadır. Ancak ulusun toprak bütünlüğünü, laik cumhuriyeti Atatürk İlkeleri doğrultusunda korumak, halkın esenliğini gözetmek, bölücülüğe, gericiliğe, terörle ulus hayatını korkulu rüyaya çevirmek isteyenlere karşı durmak ve anayasamızın değişmez ilkelerine sahiplik etmek için bütün varlığıyla yılmadan, korkmadan çalışmakta kararlıdır Atatürkçüler. Bu uğurda Atatürkçülerin, gerektiğinde orantısız güç kullanma zorunda kalabilecek düzenli ordu birliklerimize katılarak bir nefer gibi direnme hakkını kararlılıkla kullanacağından kimsenin kuşkusu olmasın.
11-Toplumun sağlık güvencesi ve emniyeti çökme aşamasındadır ve büyük bir risk altındadır. Bu konularda araştırma yapmak ve toplumu güvenliği ve sağlığı konusunda aydınlatarak siyasal iktidarlar üzerinde baskı oluşturmasını sağlamak da görevlerimiz içinde yer almalıdır.
12-Enerji üretiminde yurdumuz dışa bağımlı durumdadır ve insanlarımız bir soygun düzeniyle karşı karşıya bırakılmıştır dış soygunculara karşı. Bu konunun da bilimsel araştırmaları yapılarak siyasal iktidarların doğru tercihlere yönlendirilmesine katkı sağlamak da görevlerimiz arasındadır.
13-Köylümüz perişan durumdadır. Sebze, meyve ve tahıl ithalatlarıyla vurgun yiyen köylümüz, tohum üretiminde de dışa bağımlı hale getirilmiştir. Bu tarım politikalarında köylünün yerini yabancıların alması demektir ki yeni sömürgecilik alanında ülkemize vurulan en büyük darbelerden birisidir bu. Mutlaka ele alınmalı, bilimsel temellere dayalı araştırmalar yapılarak hem üretici aydınlatılmalı, hem de siyasal iktidarların üzerinde kurulacak baskılarla toprağın ve üretimin gerçek sahipleri köylümüzün önü açılmalıdır.
Derneğimizin bilim çalışma kurullarının bu hususta yapacakları araştırma ve önerilerin geleceğimize tutacağı ışık, kalkınmamız için bir lokomotif işlevi olacaktır.
Ülkemizde antiemperyalist ve bağımsızlıktan yana olmayanlar, Türk, aydınlanmacı ve Atatürkçü olamazlar.
Atatürkçü Düşünce Dernekleri kendi üyelerine ve toplumun içine girip halka eğitim verirken bu düşünceler ışığında davranış koymalıdırlar.
Yüreğinin bütün gücüyle ulusalcı kimlik sahibi olan tüm Atatürkçülerin elele verip tek yürek olmaları ve tek bir siyasi kimlikte birleşerek ulusumuzun geleceğine yön vermeleri, içinde bulunduğumuz kargaşadan çıkış için tek çıkar yol olarak benimsenmelidir.
Halkın mutluluğu Ulus Devlet’e sahiplik etmekten geçer; sahipliğe öncülük edecek Atatürkçü aydınların güçlerini birleştirmelerini umutla bekliyoruz. 26 Ekim 2008

Atatürkçü Düşünce Derneği Ege Bölgesi Toplantısı Katılımcıları

Suay Karaman Kazım Arslan Ali Rıza Koca Metin Kuzugüdenlioğlu
ADD Genel Sekreteri ADD Genel Sekreter Yd. ADD GYK Üyesi ADD GYK Üyesi

Çetin Ardıç Nail Topal Gönül Özbilgi Yücel Onan
Aydın Merkez Şb.Bşk. Kuşadası Şb.Bşk. Ortaklar Şb.Bşk. Germencik Şb.Bşk.

Nazif İyibilir
Muğla Merkez Şb.Bşk.

Mukbil Gülkokan İskender Sertkaya İbrahim Uysal İlknur Öner
Marmaris Şb.Bşk. KöyceğizŞb.Bşk Dalaman Şb.Bşk. Milas Şb.Bşk.

İsmail Akbal Güngör Berk Candan Türkoğlu Hayati Uslu
Datça Şb.Bşk. Fethiye Şb.Bşk. Kemer Şb.Bşk. Yerkesik Şb.Bşk.

Şener Çelik Raşit Yıldırım Suna Aslan Günur Karaağaç
Göcek Şb.Bşk Ula Şb.Bşk. Yatağan Şb.Bşk. Ortaca Şb.Bşk.